Alena Fornůsková, vědkyně z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, se mimo vědeckou činnost věnuje i popularizaci vědy, čehož využila při výzkumu šíření bělozubky tmavé v České republice. Studenti byli seznámeni s tímto drobným hmyzožravcem, který trochu připomíná rejska a v České republice se objevil teprve nedávno a začal se šířit. A protože je často chytán do pastí na hlodavce, byla do jeho sledování zapojena i veřejnost. Studenti díky této přednášce zjistili, že když se spojí síly veřejnosti a vědců, může se rychle a levně zjistit spousta zajímavostí.
Přednáška Michaela Lažana, ambasadora občanské vědy v ČR se zaměřila na zapojení studentů do diskuzí a datových praxí. Michael Lažan představil projekt spolku Senzorvzduchu, který zapojuje občany do měření kvality ovzduší pomocí vlastnoručně sestavených senzorů. Žákům vysvětlil principy občanské vědy a nabídl jim možnost aktivně se podílet na ochraně životního prostředí a pochopit, jak ovzduší ovlivňuje naše zdraví.
Edukátoři Ostravského muzea Tomáš Ocásek a Kristina Gurecká představili studentům aplikaci iNaturalist. Tato populární aplikace umožňuje snadno dokumentovat a sdílet objevy z přírody. Naučili studenty, jak pomocí aplikace rozpoznávat různé druhy rostlin a zvířat a vše si vyzkoušeli přímo v terénu. Navíc informovali o celosvětové akci City Nature Challenge, která podporuje sledování biodiverzity ve městech. Studenti zjistili, jak mohou přispět k poznání městské přírody a zároveň se stát součástí celosvětového výzkumu.
Přítomní studenti měli možnost objevovat fascinující svět občanské vědy a díky Školicímu centru EOSC CZ zjistili, jak je jednoduché se stát součástí této globální aktivity a zapojit se do sběru dat pro vědecké účely.
Fotogalerie