Nová reorganizace pro období 2024–2025 přinesla významné změny, včetně zapojení čtrnácti českých zástupců, z toho dvou do vedení pracovní skupiny.
Jiří Marek, vedoucí Sekretariátu EOSC CZ, se stal místopředsedou Pracovní skupiny pro technickou a sémantickou interoperabilitu, která se zaměřuje na propojení uživatelů s daty a službami v rámci EOSC Association. Místopředsedou Pracovní skupiny pro zdravotnická data se stal Petr Holub. Tato pracovní skupina řeší otázky týkající se interoperability a využití zdravotních dat ve výzkumu v souladu se zásadami FAIR.
Ke kompletnímu výčtu pracovních skupin EOSC Association patří ještě dvě skupiny - FAIR metriky a digitální objekty a Dlouhodobé ukládání dat. K naplnění cílů všech čtyř pracovních skupin budou svými zkušenostmi přispívat rovnoměrně zastoupení zástupci z významných vědeckých a akademických institucí v České republice, včetně:
Obou českých zástupců ve vedení pracovních skupin Jiřího Marka a Petra Holuba – jsme se ptali na jejich cíle a očekávání:
Jaký význam přikládáte interoperabilitě v rámci evropského vědeckého prostoru a jaké jsou vaše cíle v této pracovní skupině?
🗯️Jiří Marek: Mám radost, že mohu přispět k rozvoji interoperability v evropském vědeckém prostoru (EOSC). EOSC má za úkol zlepšit propojení mezi uživateli, daty a službami, což je klíčové pro efektivní sdílení vědeckých informací. V dnešní době je toto propojení stále důležitější, protože FAIR správa vědeckých dat se stává standardem moderní vědecké praxe. Věřím, že výsledky pracovní skupiny pro technickou a sémantickou interoperabilitu najdou praktické uplatnění na evropské i národní úrovni.
Jak si představujete své zapojení do pracovní skupiny a jaký význam má přístup k medicínským datům pro rozvoj umělé inteligence, kterou se zabýváte?
🗯️Petr Holub: Medicínská data jsou předmětem mnoha aktivit zaměřených na jejich standardizaci (např. ISO, HL7 a další standardizační orgány) a zpřístupnění. Mým cílem je najít způsob, jak může EOSC efektivně podpořit využití medicínských dat ve vědeckém výzkumu. Přístup k těmto datům je klíčový pro trénink AI modelů, které posouvají medicínu a její výsledky v léčbě kupředu.
Také v předchozím období 2021-2023 jsme měli českou zástupkyni ve vedení pracovních skupin. Jana Broncová reprezentovala pracovní skupinu AAI Architecture - pracovní skupinu pro architekturu autentizační a autorizační infrastruktury, jejímž cílem je poskytnout konzistentní architekturu pro autentizaci, autorizaci a řízení přístupu pro EOSC.
Zapojení těchto odborníků do vedení pracovních skupin ukazuje, jak důležitou roli Česká republika hraje v evropské vědecké komunitě a přispívá k rozvoji sdílení a využívání vědeckých dat na evropské úrovni.