EOSC CZ

 

European Open Science Cloud (EOSC) je evropská iniciativa zaměřená na rozvoj infrastruktury podporující postupy otevřené vědy v oblasti správy výzkumných dat. Nyní se začíná implementovat v ČR.

Implementace European Open Science Cloud (EOSC) v České republice si klade za cíl vytvořit národní uzel této evropské iniciativy a podpořit dobrou praxi v oblasti správy výzkumných dat napříč vědeckými komunitami. V rámci implementace Národní datové infrastruktury (NDI) vznikne společná platforma pro sdílení, správu a přístup k datům a výpočetním zdrojům pro výzkumné účely. NDI bude podporovat jak vědecké, tak multidisciplinární výzkumné aktivity a bude zahrnovat širokou škálu vědních oborů a disciplín.

Klíčové prvky implementace

  1. Pracovní skupiny EOSC CZ (PS EOSC CZ),
  2. Sekretariát EOSC CZ,
  3. Národní metadatový adresář (NMA),
  4. Školící centrum EOSC CZ,
  5. Národní repozitářová platforma (NRP),
  6. Propojení již existujících tematických/oborově-vědních datových repozitářů do společné národní datové infrastruktury (NDI),
  7. Lidské zdroje neboli "upskilling" akademických a výzkumných institucí, které se správou výzkumných dat postupně začínají.

Zapojení do iniciativy EOSC v ČR

Do implementace iniciativy EOSC v ČR se může zapojit každý prostřednictvím 12 otevřených pracovních skupin. Pracovní skupiny EOSC CZ (PS EOSC CZ) jsou důležité, protože umožňují vytváření spolupráce mezi odborníky z různých oblastí a disciplín, kteří mají různorodé zkušenosti a znalosti v oblasti správy výzkumných dat i konkrétních oborů. PS EOSC CZ slouží jako platformy pro diskuzi, spolupráci a řešení konkrétních problémů spojených s potřebami výzkumných komunit. Každá pracovní skupina se zaměřuje na specifický aspekt implementace iniciativy EOSC v ČR, jako jsou např. základní služby, správa citlivých dat, dlouhodobé ukládání dat, udržitelnost a další.

Newsletter

Chcete být vždy v obraze? Přihlaste se k odběru EOSC CZ newsletteru.

Načítám...

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.